Jacek Wójcicki – prezydent Gorzowa Wielkopolskiego, członek rady programowej OEES.

Czy samorządowe firmy komunalne powinny działać kierując się wysokością wyniku finansowego?

- W dzisiejszych czasach, w obecnie obowiązującej gospodarce kapitalistycznej zaczynają być dostrzegane inne wartości niż tylko finansowe czy materialne. Właśnie szczególnie w przypadku spółek usług komunalnych miarą sukcesu są wartości i zysk społeczny. Pieniądze nie są najważniejsze. Inaczej np. nie opłacałoby się budować sieci kanalizacyjnej na słabo zaludnionych terenach. Koszty z tym związane są nieproporcjonalnie duże w stosunku do oczekiwanych przychodów. Ale mieszkańcy są zadowoleni. Bruksela to rozumie i popiera takie inwestycje. Ale one nie przekładaj się dobrze na wynik finansowy prowadzących je firm komunalnych. W takich sytuacjach zyskiem jest zadowolenie społeczeństwa, wyższy komfort życia, wyższy poziom usług i rozwój regionu. Firmy oczywiście musza życ z przychodów ale cały zysk powinien być na rozwój regionu.

Oczywiście firmy komunalne powinny być kierowane bardzo rozsądnie. Bez udziału polityki i to przede wszystkim tej na szczeblu lokalnym. Ona jest szczególnie populistyczna. Dlatego firmy samorządowe nie mogą podlegać politykom.

Ten populizm prowadzi np. do zgłaszania pomysłów likwidacji czy redukcji opłat za usługi komunalne (np. bilety). Takie projekty muszą być mocno przemyślane w końcu, jeśli firma nie będzie miała przychodów to samorząd je wesprze pieniędzmi z podatków. Czyli i tak i tak zapłaci lokalne społeczeństwo.